Facebook
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej.
SŁOWO KLUCZOWE
BRANŻA
REGION
JAK NAPISAĆ ŻYCIORYS / CV?
JEŚLI CHCESZ PRACOWAĆ W WYMARZONYM ZAWODZIE, MUSISZ PRZEBRNĄĆ PRZEZ DŁUGĄ ŚCIEŻKĘ PROCESU REKRUTACYJNEGO. DOBRZE NAPISANE CV I LIST MOTYWACYJNY TO PIERWSZY KROK DO SUKCESU – PODJĘCIA WYMARZONEJ PRACY.

CV czyli curriculum vitae to podstawowa informacja dla pracodawcy o naszych umiejętnościach, kwalifikacjach oraz zdobytym doświadczeniu. Sieć oferuje gotowe wzory cv, można korzystać z szablonu, podziału na sekcje, jednak ważne by życiorys napisać osobiście.

Oto kilka kluczowych cv - porad, niezbędnych przy tworzeniu naszego życiorysu:
 • Dobrze napisane cv powinno być rzeczowe i zwięzłe. Zazwyczaj jego treść nie przekracza jednej strony tekstu, chyba że posiadamy bogate doświadczenie zawodowe – wówczas dopuszcza się dwie strony. Pisząc, skupiamy się na najbardziej istotnych informacjach, podkreślany nasze mocne strony, nie podajemy mało znaczących faktów. Pamiętajmy że rekruter poświęca 30-60 sekund na przeczytanie jednego cv i to jest czas jaki mamy na zwrócenie uwagi na nasz życiorys.
 • Wzór cv: poszczególne informacje powinny być pogrupowane w sekcje np.: dane personalne, wykształcenie(przy wykształceniu wyższym należy podać nazwę uczelni, kierunek oraz specjalizację), ukończone szkolenia, doświadczenie zawodowe(spis firm, stanowisk i zakres obowiązków), ewentualnie inne doświadczenia, o ile mają związek z pracą, o którą się ubiegamy, informacje o znajomości języków obcych i obsłudze komputera, zainteresowania.
 • Od strony graficznej nasze cv powinno być wyraziste i uporządkowane: podział na sekcje(doświadczenie, dane personalne, wykształcenie etc.), wypunktowanie i pogrubienie najważniejszych informacji.
 • Obowiązywać powinna chronologia. Fakty związane z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym muszą być uporządkowane chronologicznie: zaczynając od najbardziej aktualnych wydarzeń.
 • Wszystkie podane informacje muszą być rzetelne, prawdziwe i przekonujące. Nie podajemy informacji fałszywych - łatwo można je zweryfikować na rozmowie kwalifikacyjnej. Z drugiej strony nie przedstawiajmy siebie zbyt skromnie gdyż musimy podkreślić nasze zdolności i mocne strony – zachowajmy umiar i zdrowy rozsądek. Jeśli aplikujemy na stanowisko, w którym nie mamy doświadczenia, lepiej napisać informację, że brak naszego doświadczenia rekompensują nasze umiejętności, ambicja niż podawać informacje nieprawdziwe.
 • Pamiętajmy o poprawności ortograficznej, stylistycznej – błędy w cv świadczą o nas samych, a przecież chcemy zostać ocenieni pozytywnie. Unikajmy również tzw. „literówek”.
 • Jeśli zamieszczamy fotografię, ważne by było to zdjęcie standardowe, poważne oraz najbardziej aktualne. Zdjęcia z wakacji nie świadczą o profesjonalnym podejściu.
 • Jeśli chodzi o adres mailowy, dobrze by był on formalny, zawierający imię, nazwisko lub skrót od imienia bądź nazwiska.
 • Dobrze widziane jest cv klasyczne – bez zbędnych tabel, wykresów, kolorowych czcionek i ozdobników.
 • Wzór życiorysu: Sekcja „zainteresowania” nie zawsze jest konieczna do zamieszczenia. Jeśli posiadamy standardowe zainteresowania(muzyka, książki, film) wówczas możemy je pominąć. Natomiast jeśli posiadamy ciekawe hobby, związane z pracą zawodową zwiększy ono atrakcyjność naszego cv.
 • Musimy pamiętać o tym, aby w każdym wysłanym przez nas cv, umieścić klauzulę dotyczącą zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych. Nie umieszczenie naszej zgody spowoduje odrzucenie naszego podania niezależnie od tego, czy spełniamy podane w ogłoszeniu wymagania.
 • Musimy dokładnie czytać ogłoszenie, aby nie pominąć żadnej wymaganej przez pracodawcę informacji.
 • Dobrze by informacje przez nas podane, były poparte listami referencyjnymi od poprzednich pracodawców. Możemy również zamieścić kontakt do osób, które wystawią nam referencje.
Składając aplikację na dane stanowisko, chcemy pozostać zauważeni i aby ten cel osiągnąć poza samym zainteresowaniem podjęcia pracy musimy wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem.

Liczne CV wzory są oferowane w sieci. Warto przeczytać taki przykładowy życiorys, pomoże on nam w stworzeniu naszego własnego. Jednak nie zapominajmy, że jest to tylko wzor cv, profesjonalny życiorys musimy przygotować już samodzielnie, bądź zlecić to firmie zewnętrznej.

Jesteśmy przekonani, że powyższe cv porady okażą się dla Państwa pomocne przy tworzeniu profesjonalnego życiorysu.