Facebook
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej.
SŁOWO KLUCZOWE
BRANŻA
REGION

Badanie (przeprowadzone na próbie 300 firm) dowodzi, że prognozy wzrostu zatrudnienia utrzymują się na relatywnie wysokim poziomie już drugi kwartał.

- Choć w tej ocenie kwartalnej entuzjazm w sprawie wzrostu zatrudnienia nieco osłabł, jednak można uznać, że są one obecnie bardziej wyważone i mają lepsze uzasadnienie w dobrych na ogół prognozach gospodarczych – powiedziała nam Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstad.
Zmieniła się także struktura spodziewanego wzrostu zatrudnienia. W poprzednim kwartale najwyższą dynamikę przewidywali pracodawcy z budownictwa, a obecnie – z branży pośrednictwa finansowego. Co istotne, nie przewidują oni w najbliższych miesiącach w ogóle zwolnień. Z kolei najbardziej pesymistyczne nastroje panują wśród respondentów sektora: transport, łączność i gospodarka magazynowa. Tutaj z kolei aż 34 proc. pracodawców zakłada do końca roku zmniejszenie zatrudnienia, a żaden – zwiększenia liczby pracowników.

Te ogólnie dość ostrożne plany przekładają się na politykę zatrudnienia. Każdych trzech spośród czterech pytanych przedsiębiorców nie spodziewa się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy korekt płac. Zarazem jedynie 16 proc. z nich przewiduje wzrost wynagrodzeń.

- Wyniki badań dowodzą, że pracodawcy chętniej inwestują w rozwój, ograniczonej dotąd liczebnie kadry, niż podnoszenie pensji obecnym pracownikom – komentuje Bulik.

Te ostatnie wyniki znacząco odbiegają we wspomnianym sektorze transportu, gdzie z redukcją płac muszą się liczyć pracownicy z 17 proc. firm.

autor: Piotr Stefaniak (wnp.pl)

http://www.praca.wnp.pl/utrwala-sie-tendencja-wzrostu-zatrudnienia,112387_1_0_0.php