Facebook
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej.
SŁOWO KLUCZOWE
BRANŻA
REGION
SZUKAJ HANDLOWCÓW:
grzegorz patera
Sprzedaż
Tomaszów Mazowiecki
województwo łódzkie
wyślij wiadomość
dodaj do znajomych
WYKSZTAŁCENIE
Ogólne
Liceum Ogólnokształcące
od 1999-09 do 2003-06
DOŚWIADCZENIE
Przedstawiciel Handlowy
Exide Technologies S.A.
od 2006-06 do 2014-05
Branża:
Inne
Opis:
Ścisła współpraca z dystrybutorami i punktami sprzedaży detalicznej akumulatorów marki Centra/Exide. Planowanie i realizacja założonych budżetów sprzedażowych w przydzielonej agencji, systematyczne monitorowanie rynku w kierunku cen, działań konkurencji, nowości rynkowych. Planowanie i wdrażanie oraz optymalizacja akcji promocyjnych centralnych jak i dystrybutorów. Organizowanie, monitorowanie oraz czynny udział w akcjach sprzedażowych z udziałem innych handlowców dla wybranego dealera. Przygotowywanie ulotek promocyjnych dla dystrybutora, reprezentowanie firmy na szkoleniach oraz targach branżowych. Pozyskiwanie nowych klientów oraz utrzymywanie dobrych relacji z pozyskanymi. Szkolenie Przedstawicieli handlowych oraz pracowników sieci handlowych w kierunku sprzedaży jak i aspektów technicznych produktu. Dbanie o odpowiednią wizualizację w hurtowniach, sklepach, serwisach. Opieka nad programem lojalnościowym. Tworzenie oraz aktualizowanie tabel z analizami cen.
Kierownik, Team Leader
THE WORKPLACE, LLOYDS TSB, MALTON BACKON FACTORY, CHESTUNT COTTAGE, J+D TRANSPORTATION SERVICE LTD.
od 2005-02 do 2006-04
Branża:
Inne
Opis:
Nadzór nad personelem pracującym w fabryce. Współpraca z w/w firmami w zakresie usług translatorskich i ułatwiania komunikacji. Organizowanie pracownikom transportu, zakwaterowania, przygotowaniu do uzyskania niezbędnych dokumentów pozwalających legalnie pracować w Wielkiej Brytanii. Zarządzanie nieruchomościami, kontrolowanie należności, procedur wynajmu, prowadzenie spraw księgowych i pomoc pracownikom w sprawach bankowych.
Specjalista ds. Sprzedaży
SYSTEM (DYSTRYBUTOR FIRMY XEROX)
od 2002-02 do 2002-08
Branża:
Artykuły biurowe
Opis:
Zakup i sprzedaż produktów, negocjowanie cen z dostawcami. Przygotowywanie cenników, ofert przetargowych. Kontrola należności, pozyskiwanie nowych klientów, działania marketingowe związane ze zwiększeniem sprzedaży, organizowanie dostaw towaru do klientów.
Przedstawiciel Handlowy
PALNETARIO (DYSTRYBUTOR FIRMY MITA)
od 2001-01 do 2001-11
Branża:
Artykuły biurowe
Opis:
Sprzedaż urządzeń biurowych i kserograficznych, sporządzanie ofert, przygotowywanie oraz prezentacja produktów, przygotowywanie ofert przetargowych, serwisowanie urządzeń kserograficznych.
Asystent Dyrektora w dziale sprzedaży
PAPIER-HURT (DYSTRYBUTOR FIRMY XEROX)
od 1999-02 do 2001-09
Branża:
Artykuły biurowe
Opis:
Nadzór i całkowita odpowiedzialność za sprawną pracę biura. Współpraca z Dyrektorem oddziału przy kluczowych klientach. Organizacja dostaw towaru do klientów jak i ciągłości dostaw produktów do magazynu. Sporządzanie ofert, pism , kalkulacji. Kontrolowanie stanu technicznego samochodów firmy. Kontrola należności i zobowiązań w firmie.
OPIS
Kursy:
Szkolenia z zakresu sprzedaży zakończone certyfikatami (Akademia handlowca, psychologia skutecznego handlowca). Szkolenie BHP dla pracowników administracyjno – biurowych.
Języki obce:
Język Angielski - dobra znajomość.
Hobby:
Turystyka motocyklowa, sport (narty, silownia).
Inne:
Prawo jazdy kat. B. Znajomość pakietów Windows, Office, bardzo dobra obsługa Internetu.<br>Czynny udział przy tworzeniu podręcznika dobrych praktyk sprzedażowych.